Jesienny spływ Pilicą

28 Paź

Na zakończenie sezonu kajakowego w 2018 r. Oddział PTTK w Żarnowie, zorganizował w dniu 13 października br. spływ pod nazwą „Jesień na Pilicy”. Siedemnastokilometrowy szlak wodny rozpoczął się w Krzętowie i wiódł przez Biały Brzeg i Chałupy do Przedborza. Na miejsce wodowania kajaków w Krzętowie, przybyły oprócz żarnowian, 3 osoby z Łodzi i 2 osoby z Sieradza, łącznie było 12 kajakarzy. Pięcioletnia  Marysia Jakubowska wyróżniona została dziecięcą odznaką kajakową „Kiełbik” za uprzednio przepłynięte 2 spływy (Pilica i Nida). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki przedstawiające Pilicę w jesiennej szacie. Pomimo nominalnej jesieni, ostatnie dni przypominają prawdziwe upalne lato. Bezchmurne niebo, brak wiatru, słoneczna pogoda i jesienne nadpiliczne krajobrazy sprzyjały dobremu samopoczuciu płynących kajakarzy. Szlak wodny z Krzętowa do Przedborza jest określany jako łatwy, brak na nim większych utrudnień. Ostatni w tym roku spływ daje okazję do podsumowania całego roku kajakowego w naszym oddziale. Było w nim 14 imprez wodnych: własnych 10 i 4 w których uczestniczyliśmy. Ci z nas, którzy byli na wszystkich przepłynęli w 2018 r. 238 km Pilicą (9 spływów), Wartą (2 spływy), Drzewiczką(2 spływy) i Nidą (1). Statystycznie uczestniczyło w nich 274 kajakarzy (większość wielokrotnie). Znalazło to też swoje odbicie w przyznanych w tym roku turystycznych odznakach kajakowych. Z satysfakcją należy odnotować fakt, że do powstałego w tym roku Klubu Turystyki Kajakowej PTTK w Żarnowie, złożyło deklaracje członkowskie 28 osób.

Włodzimierz Szafiński

Fot. Barbara Kalinowska – PTTK Żarnów