Dwa wrześniowe dni z PTTK Żarnów

10 Paź

Światowe Dni Turystyki – 28.o9.2018

Piątek i sobota 28 i 29 września br. członkowie i sympatycy PTTK w Żarnowie, spędzili na turystycznych szlakach. Pierwszą imprezą turystyczno – krajoznawczą, w której wzięła udział ok. 50 osobowa grupa zorganizowana przez Oddział PTTK w Żarnowie, były wojewódzkie  obchody Światowego Dnia Turystyki w Inowłodzu. W tym roku turystów gościł powiat tomaszowski, w którym jest sporo atrakcyjnych krajoznawczo miejsc. Po uroczystym otwarciu obchodów na terenie przyległym do kazimierzowskiego zamku w Inowłodzu, zwiedziliśmy jeden z najbardziej znanych zabytków sztuki romańskiej w Polsce, kościół św. Idziego. W Rzeczycy poznaliśmy rekonstruowane dawne średniowieczne grodzisko, mające  być w założeniu żywym skansenem osadnictwa z terenów nadpilicznych. Stąd udaliśmy się do Konewki, aby zwiedzić poniemiecki kolejowy bunkier z okresu II wojny światowej z kolekcją  militariów, pojazdów wojskowych, modeli pociągów wojskowych itp. Spała to kolejny punkt na naszej turystycznej trasie, znana miejscowość wypoczynkowa w powiecie tomaszowskim z Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich. W okolicach Spały polowali królowie polscy, carowie rosyjscy, w okresie międzywojennym była tu letnia rezydencja prezydentów Polski. Ciekawym obiektem w Spale jest drewniany  kościół w stylu podhalańskim, wybudowany w 1923 r. na polecenie ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Ostatnim zwiedzanym miejscem, było Muzeum im. hrabiego Antoniego Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Wystawy: etnograficzna, archeologiczna, historyczna, przyrodnicza i sztuki, wzbudziły duże zainteresowanie dorosłych uczestników wycieczki jak również uczniów szkół z Białaczowa, Petrykóz i Żarnowa, którzy stanowili reprezentację O/PTTK w Żarnowie.

Tekst: Włodzimierz Szafiński, fot.: Barbara Ciszewska – PTTK Żarnów

V Rodzinny Rajd wokół Żarnowa

Słoneczna pogoda towarzyszyła pieszym turystom w sobotę 29 września br. wędrującym  trasą V Rodzinnego Rajdu wokół Żarnowa. Nieco mniej niż 100 osób to dzieci i towarzyszący im przedstawiciele rodzin: mamy i tatusiowie czy babcie. Rajd odbył się w ramach Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej, ogólnopolskiej akcji  do której zgłosiło się w całym kraju około 1000 uczestników. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Warszawie, inicjator akcji, zabezpieczył organizatorom w terenie dla każdego uczestnika odblaski, certyfikaty oraz ufundował pewną ilość upominków m. in. plecaki, bidony, kolorowanki, poradniki dla wędrujących rodzin itp. W tym roku pięciokilometrowa  trasa, wiodła z Żarnowa przez Trojanowice, Topolice do Żarnowa, gdzie w Domu Kultury odbyło się uroczyste zakończenie imprezy. Wędrowało 5 drużyn: Aleksandrów, Miedzna Drewniana, Przedbórz, Radomsko i Żarnów. Nagrodzone zostały grupy rodzinne, drobne gadżety otrzymali wszyscy pozostali uczestnicy. W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, zaśpiewano kilka pieśni legionowych. Poczęstowano również wszystkich drobnymi słodyczami. Po wręczeniu dyplomów poszczególnym drużynom, uczestnicy udali się do swych miejsc zamieszkania.

Włodzimierz Szafiński

Fot.: Sabina Kubiszewska – PTTK Żarnów